NAZMİ ÇOBAN Saray Belediye Başkanı

"Saray'da Halk kazandı"

Yıl: 2019… Tehlikenin Farkinda Mısınız?…

ferhan-sensoyYıl: 2019. Tehlikenin farkında mısınız?

 

Ortaoyuncular’ın son oyunu 2019 gidilip görülecek, görülüp gülünecek bir oyun. “Bilimsel olmayan kurgu” şeklinde sunulan 2019, Türkiye’nin başına gelebilecekleri anlatıyor, Türkiye’nin siyasal gündemine damardan giriyor.

Ortaoyuncular’ın 24 Ocak 2009’da prömiyeri oynanmış olan son oyunu “2019”, “bilimsel olmayan kurgu” ya da “bilimsiz kurgusal güldürü” şeklinde sunuluyor. Adından da anlaşılacağı üzere, 2019 yılına yapılmış bir projeksiyon sözkonusu oyunda. Tabii adından bunu anlamadıysanız hemen yukarıdaki cümleyi unutun ve “Neymiş peki?” diye oyuna gidin.

Zira Ferhan Şensoy “oyunu anlatma”yı içerecek her türlü açıklamayı, oyunun sürprizlerine dair bilgi vermek anlamına gelecek her türlü değerlendirmeyi şiddetle protesto ediyor. Haksız sayılmaz; 2019 “gidilip görülecek”, “görülüp gülünecek” bir oyun. Sürprizleri açıklamadan, ama oyun hakkında merak uyandıracak bir şekilde yapmaya çalıştığımız söyleşimiz de hep bu kısıtlamaların gölgesinde geçti ve ben de olabildiğince “sürprizsiz” bir yazı hazırladım.

Gidişat hiç bilimsel değil

Öncelikle 2019’a dönük bir projeksiyona neden ihtiyaç duyduğunu konuşuyoruz Ferhan Şensoy’la. Aslında tam konuşamıyoruz. “Niye böyle bir oyun yaptınız?” şeklindeki klasik ortayı, “Benim işim bu oyun yapmak, her sene yapıyorum” diyerek taca attıktan sonra, soruları somutlamak ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Neden bilimsiz kurgusal güldürü? “Burada bilim – kurgu sözcüğüne bir gönderme var. Bilim – kurgu bilimsel olarak yapılan bir faaliyet. Türkiye’nin başına gelecekler ise, yani şu andan itiraben ufkumuzda gördüğümüz şey, bilimsiz bir şekilde bir yöne gidiş anlamına geliyor. O bilimsiz şeyin kurgusu 2019. On yıl sonra Türkiye şöyle de olabilir, gibi bir pencereden bakıyoruz.”

2019 Türkiye’nin siyasal gündemine “damardan” giriyor, deyince, “Bu Ortaoyuncular’ın 30 yıllık tavrıdır. ‘Şahları da Vururlar’la başlayan bir serüvendir. Biz o zamandan beri ‘damardan’ giriyoruz” yanıtını alıyoruz.

Oyunla çok yakından ilgili olduğu için, Türkiye’nin gidişatına dair değerlendirmelerini soruyoruz: “Bu değerlendirmeleri oyunda yapıyoruz zaten. Türkiye’nin iyiye gitmediğini, ufkumuzun karanlık olduğunu düşünenlerdenim ben. Bu gidişat, hiç iyiye gidişat değil. Gerek hukuksal açıdan, gerek kültürel açıdan ciddi bir erozyonla karşı karşıyayız. Sonunu ben de merak ediyorum” diyor.

 

GAMZE ERBİL

Reklamlar

2 Yanıt to “Yıl: 2019… Tehlikenin Farkinda Mısınız?…”

  1. yıl ve tehlike. 2019’da çok önemli birşeyler olacağını seziyorum. Araştırmalarım bunu gösteriyor. Bu nedenle bu oyun çok dikkatimi çekti.
    Teşekkür ediyorum.

  2. sunay şensöz said

    2010 da dünya nın sonu gelecekti kime sorarsan 20 yıl evvel..

    hep olur böyle ..bu da geçeeeer olmaz bişicik korkmayın siz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: