NAZMİ ÇOBAN Saray Belediye Başkanı

"Saray'da Halk kazandı"

SARAY BELEDİYESİ HİZMET TURU…

Posted by nazmicoban 11 Ara 2010

Naci AKAY TRAKYA GÖZLEM GAZETESİ 01-10-2010

”BELEDİYE HİZMET TURU”

Saray Belediyesi’nin ürettiği hizmetleri, bu defa yerinde gördük. Ziya Paşa’nın, “Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz.” sözünün doğruluğunu, yaptığımız bu gezintide daha iyi öğrendik.

Yerel Seçimlerin üstünden tam 18 ay, yani bir buçuk yıl geçti. CHP nin, ilçemizde 5nci defa kazandığı seçimlerden sonra vatandaşlar geri dönüp baktıklarında, ilerisi için fazlaca umutlu olamadılar. Çünkü, daha önce 4 dönem Belediye yönetiminde bulunan aynı Partinin Başkanları ve yönetim kadrosu, bu ilçeye dişe dokunan hiçbir hizmet getirmemişti. Hele, son dönemde Başkanın ayrıca sağlık sorunlarının ortaya çıkması, ilçeyi Belediye hizmetlerinden büsbütün mahrum bırakmıştı.
Buna karşın Saray halkı, CHP yi denemekte ısrarlıydı. Israrında başka bir neden daha vardı ki, o da emekli Öğretmen Nazmi Çoban’ın, bu hizmeti seleflerinden daha iyi yapacağı yönünde olmasıydı.
Saray halkı yanılmadı. CHP nin 5 nci dönem adayı Çoban, selefleri gibi yapmadı. Daha seçildiği  ilk günden itibaren kolları sıvayıp, kendisine oy verenleri mahcup etmeyeceğini göstermeye başladı.
Filvaki, ilk iki ay kısa bir toparlanma dönemi olarak geçtiyse de, daha sonra peş peşe sıralanan hizmetler ve gözle görülür işler, eski dönemlerin olumsuz birer anı olarak, artık geride kaldığını göstermeye yetti.
BAŞKANA, HAFTA  SONU  ZİYARETİ
Geçen haftanın sonunda, Başkanı makamında ziyaret ettim. Kapısı, yine arkasına kadar açıktı. İlk sözüm şu oldu. “Kapının sürekli açık tutulması, ‘Kapım herkese açık’ anlamına gelmez. Görüşmek için herkese açık ol, ama kapıyı açık tutma. Tutma ki, görüştüklerin dertlerini daha rahat anlatsınlar. Görüşmelere de, bir disiplin gelsin.”
Başkan, “Haklısın” dedi, ama hemşerileri yanlış anlamasın diye, kapıyı açık tutmaya kararlı görünüyordu.
Gelen gidenin işlerini aksatmadan, bugüne kadar yürütülen işleri, verilen hizmetleri Başkan Çoban’la  bir bir konuştuk.
Seçimlerden önce Başkanın ilk vaatlerinden biri olan “Saray’ın içme suyu sorunu” artık çözülmüştü. Onu, bütün detaylarıyla konuştuktan sonra, ilçenin “kanalizasyon” sorununu, ana ve ara yolların “kilit taşlar”la kaplanmasını, İtfaiye ve Mezbaha’nın durumunu, Belediyenin eğitsel ve sosyal dayanışma aktivitelerinden, Köpek Barınağı’na kadar, bütün konuları detaylı bir biçimde konuştuk.
Zaman zaman Fen İşleri Müdürü ile diğer görevlilerden teknik bilgiler de isteyen Başkan, bu uzun görüşmenin ardından, “İsterseniz, bu konuştuklarımızı,  şimdi de yerinde görelim.” deyip beni  aracına alarak, Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Bilecen’le birlikte araziye çıkardı.
YAPILAN İŞLERİ, YERİNDE GÖRDÜM
Başkanla yaptığımız bu gezintide, ilk uğrak yerimiz Belediyenin Türk- Telekom’dan satın aldığı Safaalan yolundaki arazi ve içindeki binalar oldu. Telekom’un satışa çıkardığı bu 12 dönümlük çok kıymetli taşınmaz, 600 bin lira gibi çok ucuz bir fiyata satın alınıp, Belediyeye kazandırılmıştı. Bu girişimi ve başarısından dolayı, öncelikle Başkanı kutladım.
Başkan, satın alınan bu yeri yeni bir bakım ve onarıma soktuktan sonra, dar bir mekanda hizmet vermeye çalışan İtfaiyeyi buraya taşımıştı. Böylece Saray yeni bir “İtfaiye Parkı”na kavuşmuştu. Çalışanlar, yeni ve ferah mekanlarında, her an bir yangın alarmıyla karşılaşacaklarmış gibi, hazır bekliyorlardı.
İtfaiyeden sonra, ayni mekanda bulunan ve daha önce Zirai Donatım’ın kullandığı depoları da gezdik. Başkanın verdiği bilgiye göre, bu büyük depolardan ikisi dışında kalanlar, 3 dönümlük bir alan halinde yakında kiraya verilecek. 15 Ekim 2010 günü yapılacak ihale ile, Belediyeye yeni bir gelir kapısı açılmış olacak.
İhale deyince, başka iki ayrı ihaleden de söz eden Başkan, çöp ihalesinin 24 Eylül 2010 da, hurda ihalesinin ise, 27 Eylül 2010 da yapılacağını belirtti.
YENİ İÇME SUYU TESİSLERİ MÜKEMMEL
Daha önce Güneşkaya’dan getirilen içme suyu, ilçe merkezi için yeterli değildi. Bulunan yeni kaynaktan elde edilen su, Sabancı Topluluğu’na ait AKÇAN-SA Şirketi’nin katkılarıyla ilçeye kazandırılmış ve Saray’ın içme suyu sorunu, çözülmüştü. Başkan Çoban, seçimlerden önceki vaadini de, böylece yerine getirmişti.
Suyun kaynağını, yapılan tesislerle birlikte  yerinde gördüm. İyi bir çalışma yapılmış ve bu güzel suyun, hijyenik koşullarda depolanıp, Saray’a verilmesine başlanmıştı. Saray’ın da artık, 16 Fransız Sertliği’nde içilebilir, hijyenik güzel bir içme suyu vardı.
İşin ilginç yanı, suyun azalması ya da ilçenin büyümesi halinde, aynı yörede daha sonra kullanılabilecek yeni su kaynakları da bulunmuştu.
Başkan, kaynaklara giden yolların da, göreve geldikten sonra ve son bir yıl içinde Belediye tarafından yapıldığını, kaynağın hemen altından geçen ve Ergene ile birleşen derenin etrafının da açılarak, mesire alanı haline getirildiğini söyleyince, onun kısa sürede iyi işler yaptığını bizatihi görmüş oldum.
KÖPEK BARINAĞI’NI,  PEK BEĞENDİM
Modern Belediyecilik anlayışında, sokak köpeklerini artık itlaf etmek yoktu. Onları toplayıp kısırlaştırarak, barınaklarda koruma altına almak vardı. Nazmi Çoban da öyle yapmıştı. Toplattığı başıboş köpekleri kısırlaştırarak, eski Panayır yerine yaptırdığı bir barınakta toplamıştı.
Bir görevlinin bakım ve kontrolünde olan çok sayıda köpek, bizi kuyruklarını sallayarak karşıladılar. Belli ki, yaşantılarından memnundular. Çünkü, kendileri için hazırlanan özel yemler, yemekler onları iyice semirtmişti.
Bu hizmetiyle Çoban, hem bu sahipsiz hayvanları koruma altına almış, hem de onların çevreye verebileceği zararları önlemişti.
MEZBAHA, ARTIK ESKİSİ GİBİ DEĞİL
Yıllar önce, bir Kurban Bayramı’nda kesim için gittiğim Saray Mezbahası’nı hiç beğenmemiştim. Bakımsızdı ve hiç de hijyenik değildi. Ama, şimdi öyle değil.
Köpek Barınağı’ndan sonra ziyaret ettiğimiz Mezbahayı çok beğendim. Başkan Çoban, Mezbahanın yeniden düzenlendiğini ve bu hale getirildiğini, yeni alınan soğutuculu et nakil aracıyla da, Saray halkına çok sağlıklı et sunma imkanı bulduklarını söyledi.
Mezbahaya gitmişken, çercesine de dikkat çeken Başkan, bu bölgenin de temizlenip, halkın kullanımına açılacağını ve burada yeni hizmet alanları ortaya koyacaklarını söyledi.
İlçe merkezindeki Otogar’ın, halkı rahatsız ettiğini, Otogarların şehrin biraz dışında olması gerektiğini ve birçok Belediyenin bunu yaptığını anlatan Çoban, hizmet süresi içinde bunu mutlaka yapacaklarını ve Saray’ı güzel bir Otogar’a kavuşturacaklarını da sözlerine ekledi.
YOLLARINA GÜL DÖKTÜM …
Bizim Edebiyatımızda ve Müziğimizde, yollar üzerine bir çok şiirler ve şarkılar yapılmıştır. Ama, yollarımızın çoğu yapılamamıştır. Şehir içi yolları, Belediyelerin aynasıdır. Bir yabancı, ilk gittiği bir yerdeki Belediyenin başarısını ya da başarısızlığını, şehrin yollarına bakarak anlar.
İlçemizde, bu güne kadar yol yapımı konusunda, Belediyenin başarılı olduğu söylenemez. Bunun bilincinde olan Nazmi Çoban, şimdi ilçe merkezindeki ana ve ara yolları kilit taşlarla kaplamanın derdinde.
Başkan, yaptıkları ölçüm ve hesaplamalara göre bu yıl başlamak ve gelecek yıl tamamlanmak üzere, tam 57.769 m2 yolu kilit taşlarla kaplayacaklarını söyledi. Malzeme ve işçilik ihalesinin Temmuz ve içinde bulunduğumu Eylül ayında yapıldığını ve kaplamaya yakında başlayacaklarını da sözlerine ekledi.
Bu iş için kimi alt yapı malzemeleriyle, araç temini konusunda Belediye imkanlarını da kullanacaklarını söyleyen Başkan, işin böylece yarı fiyatına yapılacağını sevindirici bir haber olarak ifade etmiş oldu. Başka bir söylemle, Bir milyon liraya yapılması gereken işin, bu çaba ile 522 bin liraya düşürüldüğünü belirtmiş oldu.
Söz yoldan açılmışken, bu yolların altından geçecek olan Kanalizasyon işinin  ne olduğunu, Başkana bir kere daha sordum.
Başkan, Saray’ın kanalizasyon sorununa çok önem verdiklerini söyledikten sonra, sorunu İller Bankası vasıtasıyla çözmeye çalıştıklarını, Bankadan büyük yardım gördüklerini belirtti. Bu konuda yürütülen aplikasyon çalışmalarının tamamlandığını ve zemin etütlerinin yapıldığını belirten Çoban, 100 km tutan kanalizasyonun, önümüzdeki yıl tamamlanacağını ve ilçenin, uzun yıllar hizmet verebilecek bir şebekeye kavuşacağını söyledi.
BELEDİYEYE YENİ ARAÇ PARKI
Saray Belediyesi’nin yeterli hizmet aracına sahip olamadığını söyleyen Başkan, 4 yeni araç alımı için harekete geçtiklerini, bunlardan birinin Çöp Kamyonu, birinin rögar ve kaldırım temizlemek için Süpürge Aracı, bir diğerinin ise Cenaze Aracı olacağını söyledi. Son olarak da, eskiyen makam aracı yerine yeni bir makam aracı alacaklarını ifade etti.
Halen 11 araca sahip olan Belediyedeki araç sayısının, bu alımlarla 15 e çıkacağını belirtti. Başkan ayrıca, araçların hizmet dışında kullanımını önlemek için, ayrı bir “Araç Takip Sistemi” kurduklarını da anlattı.
Bu hususu konuşurken, TREDAŞ’la yaptıkları anlaşmayla, ilçe merkezindeki elektrik kablolarını yer altına almaya başladıklarını ve bu işin ilk etapta % 3’ünün tamamlandığını söyleyen Başkan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan temin ettikleri 420 bin lirayı kullanarak, çalışmaya iş bitinceye kadar devam edeceklerini söyledi.
Bu çalışmalar yapılırken, Pazarcık Mahallesi’nde kaldırılan eski Su Deposu’nun yerine güzel bir park yapacaklarını söyleyen Çoban, şimdiye kadar az hizmet gören bu mahalleye, ayrı bir ilgi göstereceklerini de sözlerine ekledi.
SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER, DOLU  DİZGİN
Başkan Çoban’ı geçtiğimiz ay, bir lokantada bir gurupla birlikte akşam yemeğinde gördüm. Bu tesadüfi karşılaşmada Çoban, Saray ve çevresindeki özürlü/engelli vatandaşlar için iftar yemeği verdiğini söyledi. Yemekte gördüm ki, Saraylı Varan Ailesi’nin gelini Funda Varan Hanımefendi de, yemeği destekleyenlerden ve özürlülere sahip çıkanlardan biriydi.
Aklıma bu yemek gelince, Başkana Belediyenin sosyal ve kültürel etkinliklerini de sordum. Başkan, başta özürlüler olmak üzere, çeşitli alanlarda ilgi duyanlar için yaz kursları açtıklarını, bunlara büyük katılım sağlandığını ve bu konuda çok başarılı olduklarını söyledi. Çeşitli Beceri Kursları’nın yanında, özellikle Spor Okulu’ndaki Futbol, Basketbol, Voleybol ve Yaz Okulu’ndaki İngilizce, Tiyatro ve Müzik kurslarının büyük ilgi gördüğünü söyleyen Başkan, kursların bundan sonra da devam edeceğini belirtti.
BAŞKAN VE EKİBİ,  İYİ ÇALIŞIYOR
Başkanla yaptığımız bu kısa hizmet turundan sonra anladım ki, Nazmi  Çoban dönemi, Saray Belediyesi’ndeki eski dönemler gibi olmayacak. Bu güne kadar alınan mesafe, bunu kanıtlamaya yetiyor. Başkan ve ekibi, iyi çalışıyor.
Konuşmalardan ve çalışmalardan edindiğim izlenime göre Çoban, yasal mevzuatın dışına çıkmamak ve böylece hata yapmamak için, büyük gayret gösteriyor.“Şeffaf” bir yönetim sergiliyor. Kimi Belediye Başkanlarının düştüğü duruma, katiyen düşmek istemiyor. Lafla değil, gözle görülebilen hizmetler üretmek istiyor. Talepleri haksız da olsa, hiç kimseye karşı kırıcı davranmıyor. Ekibiyle de iyi anlaşıyor.
Daha önceki bir yazımda da belirttiğim gibi, bu ilçenin ve halkının Belediye hizmetlerinden layıkıyla faydalanabilmesi için yapabileceği her hayırlı iş’te, biz Başkanın yanındayız.
Aksi olduğunda da, bu köşeden avazımız çıktığı kadar haykırırız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: